Darmowa wysyłka od 200zł
Wysyłka w 1 -2 dni robocze
Zamów jeszcze przez
timer
by otrzymać paczkę przed Wielkanocą!
+22 811 57 02
biuro@polskispichlerz.pl

Blog

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać? Kiedy daje się prezenty na Wielkanoc?
Boże Narodzenie to czas, który każdemu z nas kojarzy się z rodzinnym biesiadowaniem i wręczaniem świątecznych prezentów. Przygotowywanie upominków wielkanocnych jest z kolei mało popularną tradycją w naszym kraju. Można polemizować na ten temat, jednak naszym zdaniem każda okazja jest dobra, by móc obdarować bliską osobę czymś wyjątkowym. Kto przynosi prezenty na Wielkanoc i kiedy się je wręcza?

Czy na Wielkanoc daje się prezenty?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tradycja rozdawania wielkanocnych upominków nie jest w Polsce powszechna. W naszej kulturze święta wielkanocne mają przede wszystkim wymiar duchowy – upamiętniają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Okazuje się jednak, że za naszą zachodnią granicą od wielu lat jest kultywowany zwyczaj zbierania drobnych podarunków (najczęściej czekoladowych jajek), które chowane są w trawie w ogródku. Taka zabawa jest organizowana najczęściej dla dzieci, jednak coraz częściej prezenty wręczają sobie również dorośli. Z taką tradycją spotykamy się również w Polsce, głównie po zachodniej części kraju, czyli na Śląsku, Pomorzu Zachodnim oraz w Wielkopolsce.

Kiedy daje się prezenty na Wielkanoc?

Zgodnie z niemiecką tradycją prezenty wielkanocne wręcza się w Wielką Niedzielę, czyli w wielkanocny poranek. Wówczas po uroczystym śniadaniu dzieci zabierają się za poszukiwania prezentów, które ukryte są w domu lub w ogrodzie. Warto jednak dodać, że nie wszędzie zwyczaj ten wygląda tak samo. Dla przykładu, w Wielkopolsce szukanie prezentów wielkanocnych odbywa się w Wielki Czwartek, czyli dzień przed ścisłym postem, kiedy to cała rodzina może jeszcze pozwolić sobie na zjedzenie znalezionych słodkości.

Kto przynosi prezenty na Wielkanoc?

Przyjęło się, że prezenty wielkanocne przynosi zajączek, który, w odróżnieniu od baranka czy też jajek wielkanocnych, nie ma określonej symboliki w tradycji chrześcijańskiej. Jedną z teorii jest to, że zając zawsze był pierwszym zwierzęciem, które można było spotkać na polach po przyjściu wiosny. Z tego powodu stał się on symbolem odradzania natury po mroźnej zimie i zwiastunem cieplejszych dni, a co za tym idzie – również świąt wielkanocnych. 

Jaki prezent na Wielkanoc wybrać?

Poszukiwanie wielkanocnych prezentów ukrytych przez zajączka jest znakomitą zabawą i olbrzymią frajdą dla najmłodszych. Nie oznacza to jednak, że dorośli też nie mogą zabawić się tego dnia i podarować sobie coś wyjątkowego. Zamiast spędzać cały dzień przy suto zastawionym, świątecznym stole, warto pomyśleć nad znalezieniem oryginalnego prezentu wielkanocnego dla najbliższych, który nie tylko wywoła promienny uśmiech na ich twarzach, ale także będzie praktyczny i funkcjonalny.

Co kupić na Wielkanoc na prezent? W Polskim Spichlerzu przygotowaliśmy bogatą ofertę prezentów wielkanocnych w postaci zestawów skrywających w sobie moc dobroci prosto z natury. Wśród naszych propozycji znajdziesz m.in.:

  1. Zestaw Wielkanocne Jajeczko z nalewką wiśniową, wyśmienitymi słodkościami, wyrobami wielkanocnymi, wielkanocną świecą dekoracyjną i ręcznie wykonanym pudełkiem z motywem pisanki.
  2. Kuferek Świąteczny, który doskonale sprawdzi się jako prezent wielkanocny dla każdej pani domu. Dobraliśmy w nim m.in. zakwas naturalny na żurek, kiełbasę myśliwską i dekorowanego mazurka z motywem wielkanocnym.
  3. Kufer Zuchwały, w którym ukryliśmy bogactwo słodkości oraz wyborną nalewkę z kwiatu czarnego bzu. Całość zamknięta jest w eleganckim, okrągłym kuferku.
  4. Zestaw Dobra Nowina z butelką czerwonego wina ekologicznego, ręcznie wykonaną czekoladą, chrzanem, kiełbasą zagrodową, babeczką wielkanocną i innymi słodkościami. Całość zamknięta jest w pięknym, ręcznie kaszerowanym pudełku z delikatnym zdobieniem. 

Śledź okazje i nowinki ze świata Polskiego Spichlerza

Dołącz do newslettera i czekaj na dobre wiadomości! Promocje, nowości i porady
Polski spichlerz
Obsługa klienta
Kontakt
Biuro obsługi klienta czynne:
Poniedziałek - Piątek w godz. 8:00 - 16:00
biuro@polskispichlerz.pl
Powiedz nam, czego potrzebujesz
Masz pytanie dotyczące produktu, realizacji lub wysyłki?
Chcesz zapytać o indywidualny produkt?
Wyślij zapytanie
envelopeusercartsmartphonemagnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram