Grzaniec gości w polskich domach od wieków. Trunek popijali królowie, biskupi, szlachta i tzw. urodzeni w wyższych sferach. Jego właściwości podkreślali uczeni w średniowieczu, sugerując, że działa na dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi. Przez wiele lat kulig, polowania, ani bale nie mogły obyć się bez porcji ciepłego grzańca, który miał nie tylko smakować ale także rozgrzewać i zapobiegać przeziębieniom. Leczono nim wrzody, a nawet polewano rany, wierząc, że pomaga to w gojeniu.
Dziś już wiemy, że drogocenne właściwości alkoholu bywały przeceniane przez naszych przodków. Natomiast nie można odmówić tego, że grzaniec potrafi rozgrzać, pomaga nam w mroźne dni podczas górskich spacerów. Składniki dodawane do niego są nie tylko aromatyczne, lecz też bardzo zdrowe.
Można wybrać gotowe grzańce butelkowane, dostępne w supermarketach. My jednak gorąco zachęcamy do przygotowania własnego grzańca. Nie jest to trudne, a smak jest niezastąpiony. Przygotowaliśmy dla Was dwa przepisy, czerpiąc ze starych receptur. Przepisy są sprawdzone przez nas, więc wiemy, że się nie zawiedziecie. Grzaniec w tym wykonaniu umili Wam jesienne wieczory i na pewno pomoże pozbyć się chandry 😊
Składniki:
Obraną i podzieloną na kawałki mandarynkę, śliwki, przyprawy i wino umieszczamy w garnku, następnie podgrzewamy na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Na koniec dodajemy miód.
Miód poprawia pracę układu nerwowego, mandarynki wspierają układ odpornościowy, anyż poprawia trawienie, kardamon poprawia układ krążenia.
Składniki:
Wszystkie wymienione wyżej składniki oprócz miodu wkładamy do garnka, gotujemy na małym ogniu. Nie doprowadzamy do wrzenia. Na koniec ewentualnie dodajemy trochę miodu dla dodania słodyczy.
Imbir wpływa korzystnie na pamięć i koncentracje, cynamon przyśpiesza przemianę materii i pozytywnie wpływa na pracę nerek, jabłka zmniejszają wchłanianie cholesterolu.
Dlatego warto przygotować je wcześniej i po 2-3 godzinach odgrzać. Wtedy będzie najbardziej aromatyczne!
Grzańca nie można zagotować, bo składniki stracą swoje właściwości. W przygotowywaniu najważniejsze jest przypilnowanie, by nie doprowadzić trunku do wrzenia.
Śledź okazje i nowinki ze świata Polskiego Spichlerza
Polski spichlerz
Obsługa klienta
Kontakt
Powiedz nam, czego potrzebujesz